ARALIK  AYI

 
Astrolog Nuran Tuncel
 

2009  Aralık  Ayı
Ne, Nasıl, Nerede, Ne Zaman 

 

 

AY:       1 Aralık Boğa burcunda,

         2 – 3 Aralık İkizler burcunda, ilk gün dolunay zamanı,

         4 – 5 Aralık Yengeç burcunda,

         6 – 7 Aralık Aslan burcunda,

         8 – 9 Aralık Başak burcunda,

        10 – 11 – 12 Aralık sabaha kadar Aslan burcunda,

        13 – 14 Aralık Akrep burcunda,

        15 – 16 Aralık Yay burcunda, ikinci günde YeniAy zamanı,

        17 – 18 – 19 Aralık kuşluk vaktine kadar Oğlak burcunda,

        20 – 21 Aralık  Kova burcunda,

        22 – 23 – 24 Aralık öğleye doğru Balık burcunda,

        25 – 26 Koç burcunda,

        27 – 28 – 29 sabaha kadar Boğa burcunda,

        30 – 31 Aralık kuşluk vakti gibi İkizler burcunda,

Ancak; 31 Aralık günü sabah saatlerinde Yengeç burcuna geçiyor ve burada boş durmuyor. Güneşe karşıt durumdayken ve tabii Dolunay halinde iken Tutulum oluyor. Kısmi tutulum hali ve akşam üstü gibi oluşması nedeniyle bizden görülmüyor. Dolayısıyla çok fazla etkili olacağını düşünmüyorum ama çok da boşlamamak gerek….  

 

MERKÜR: İlk hafta Yay burcunda. Sonrasında Oğlak burcunda ve, ve, ve müjde bir de Rotarımız var!

26 Aralıkta başlıyor 15 Ocağa kadar devam ediyor. Rotarın tümü Oğlak burcu sınırları içinde başlayıp bitiyor. Bu tarihlerin biraz öncesi ve sonrasında da etkileri geçerli olacağından hazırlıklı olmakta fayda vardır.

İdari, yönetimsel, kanunlarla ilgili konularda, mesleki uğraşlarda, politikada ve resmi konularda dikkat edilmelidir. Sabır isteyen işlerde önemlidir. Müdür, idareci, şef gibi sorumluluğu olanların bunu daha çok düşünmeleri iyi olur. Karar almak, değişiklik yapmak, tasarımlarda bulunmak, yeni adımlar atmak gerekiyorsa biraz ertelemekte fayda olabilir. Şimdi başlayıp çok beklemek veya pişman olmaktansa, şimdi bekleyip sonra hızlı ilerlemek daha uygun olabilir.

 

VENÜS: Son hafta hariç Yay burcunda geçiriyor bu ayı. Son haftasında ise Oğlak burcunda ve Pluton-Satürn turnikesinden geçme çabası içinde kalıyor.

 

GÜNEŞ: 21 Aralık günü burç değişimini yapıyor. Oğlak burcuna geçiyor geçmesine de, ancak girişte kendisini Pluton karşılıyor. Mecburen birkaç günü birlikte geçirecekler. Bir yandan Satürn’ün sert etkisi bir yandan Plutonun ağırlığı Güneşi zorlayacaktır. Bundan en fazla etkilenecekler ise 22 – 27 Aralık günlerinde doğanlar olacaktır. İyi bir sınavdan geçmeleri  gerekebilir.

 

MARS: Aslan burcunda bulunduğunu ve bu ayın tamamını da burada geçirmek istediğini biliyoruz. Ama bununla kalmıyor, kendi turu sonundaki son burcu olduğu için 12 hafta kadar sürecek olan olağan rotarına da burada girmeyi planlıyor. Bu planın başlangıç tarihi 20 Aralık…

Eee..ee peki bundan bize ne diyorsanız, cevabımız şöyle olabilir.

Mars Aslan’da güçlüdür, özelliklerini iyi kullanabilir. Gücü, kuvveti, cesareti ve aktiviteleri arttırır. Benlik duygularını güçlendirir. Atılımcı, aceleci, sert hatta biraz kavgacı yapabilir.

Artistik alanda, sahne ve perdede, magazinsel konularda, eğlence ve çeşitli organizelerde hareketlilik, canlanma ve ön plana çıkış zamanıdır. Aşk konularında, çapkınlıklarda, kıskançlık ve sevgide pek çok çeşitlilik olur. Maceralar, serüvenler, skandallar bile yaşatabilir. Kendini göstermek, hükmetmek, gücünü ispat etmek ve asla küçük düşmemek savaşları verdirir.

Ateşli, iltihaplı, kanamalı durumlar, kesici veya zarar verici aletlerden kaynaklanabilecek kazalar, anlaşmazlık, kavga, savaş nevinden olaylar için de açık bir zamandır.

Bu etkilerden en fazla olumlu pay alacaklar Terazi ve Yay’lardır. Aşkta olsun veya başarmak istedikleri herhangi bir konuda olsun harekete geçmek, ilk adımı atmak, girişimlerde bulunmak için uygun zamanları yakalama imkanları fazladır. Yapımı zor gelen, cesaret gerektiren, ataklık isteyen konularla ilgilenebilirler.

Akrep ve Kovalar ise dikkatli olmalılar. Zira Marsın zorlayıcı, kışkırtıcı etkisi ile sert virajlarda savrulmaları, hırs yüzünden yenilgiye düşmeleri riski vardır. Kendilerini güçlü hissederler ama bu güçü yanlış yerde, zamanda ve biçimde kullanabilirler. Niyet iyi olsa da netice öyle olmayabilir.

8 – 14 Aralık arasında Aslan ve Yay lar için iyi bir etki var. Fiziksel canlılığı uyandırıcı, kaslara ve beyne doping yaparak çalışma isteği ve başarma şansı verici bir enerjiniz olur. Karşınıza yeni fırsatlar çıkar ve bunlar sizin kişisel gelişmenizde olumlu neticeler doğurur. Ne yapmak istediğinizi tam anlamıyla bilebileceğiniz ve bunu kolayca yapabileceğiniz bir zamandır. Önemli olan ilk adımı atmaktır gerisi rahatsa açılır.

Bu etki Koçlar için de olumludur.  Teraziler de bu fırsatı değerlendirebilirler. Özellikle 11 – 15 Ekim arası doğumlu Teraziler ve 7 – 12 Nisan arası doğumlu Koçlar için tavsiye edilir.

Mars’ın rotara başlaması ile işler biraz farklılaşır. Benlik, gurur, kibir, kendine güvenle ilgili zorlayıcı durumlar ortaya çıkmaya başlar. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda öyle haller içinde kalınır ki ne durumda olduğunuz şimdi gerçekten belli olur. Herkes haritasındaki bu konumun bulunduğu eve göre çeşitli alanlarda daha çok çabalar, savaşır, didinir, koşuşturur. Kendi durumunu anlama, kendini kontrol edip edemediğini, ne kadar söz geçirebildiğini veya kendine yenildiğini fark etme yönünden test edilme zamanı da sayılır. Arzu edilmeyen, ters ve rahatsız edici durumlara ne kadar hazırız ve nasıl karşılıyoruz ve ne kadar direnebiliyoruz. Yani ‘ben’ ini törpülemek isteyenlere iyi malzemelerin çıkabileceği günler olacaktır.

Duyguların, içsel itişlerin veya dıştan gelen etkenlerin çok dikkatle kontrol edilmesi faydalıdır. Ani, düşünmeden, tartmadan, önce oturup derin bir nefes almadan yapılacak her tepki yeni bir soruna kapı açabilir. Gururlanmanın, büyüklenmenin geçersiz olacağı zamandır. Daha kontrollü, temkinli ve en önemlisi sabırlı olmaya dikkat etmelidir. Böylece hem kendinizi tanıyarak, güçlerinizi fark ederek hem de ne kendinize ne de etrafınıza zarar vermeden bir ayı tüketmiş olursunuz.

Aslanlar, Akrepler, Kova ve Boğalar ilk risk gurubunda iseler de diğer burçlar için de çok parlak diyemeyiz. Yani rotar herkesi ilgilendirecektir….

 

JÜPİTER: Kova burcundaki yolculuğuna devamla bu ay birazcık hızlanarak 26 dereceye ulaşıyor. O da biliyor ki buradaki zamanı bayaaa azaldı…

 

SATÜRN: Terazi burcunda, bütün sakinliği, kararlılığı ve dikkatiyle adım adım ilerlemeye devamda… Bu ay içindeki etkilime gelmeden önce; Satürn-Terazi konumu hakkında birkaç hususu daha belirtmek için ikinci bir parantez daha açmak istiyorum…

( Her ne kadar ben öyle düşünmüyorsam da, hernedense ünü pek iç açıcı değil ve hemen herkes karalar bürünüyor. Ama haksızlık bu. Hayatı öğreten, kendimizi anlamamıza, sınırlarımızı fark etmemize rehber olan etkileri olmasa bu yönlerimizi nasıl anlardık. Benim düşünceme göre; kimse için karalar bağlama, ipleri salıverme zamanı değil aksine öğrenme, kendini anlama, yanlışlarını görme, doğruları bulma, düzelme ve güçlenme yıllarıdır. Hayatın anlamı da bu demek değil mi, zaten?

Yeni mekanındaki sürecinde bizlere öğretileri, sosyal açılımımız, ilişkilerimiz ve adalet, hak, hukuk, sevgi ve trentler yönlerinden olacaktır.  Dengeli olmayı, dürüst davranabilmeyi, ciddiyeti, aşırı uçlarımızı fark ettirerek toparlanmayı, beklemeyi, sabretmeyi, dikkatlice düşünerek daha isabetli kararlar alabilmeyi öğretebilecek olayları senaryolayarak karşıma çıkaracaktır. Yaptıklarımızda, yapacaklarımızdaki gerçek niyetimizi gösterir ve çok net bir şekilde bunların neticeleri ile karşı karşıya getirir. Ne kadar adiliz, ne kadar kontrollüyüz, ne kadar veriyoruz ne kadar alıyoruz, nerede söz dinlemedik, nerede yatırımlarımızı yanlış yaptık hepsinin hesabını soracaktır. Önceden yapılan hataların farkına vardırarak düzeltme fırsatı da verebilir. Adımlarımızı atarken dikkatle, acele etmeden, etraflıca düşündürerek ilerlenmesini ister.

Çok kolay olmayacak bu süreç sonunda, herkes bir ucundan önce kendini sonra çevresini, dünyayı ve hayatı  tartarken kefeleri dengeye getirebilecektir.

Bütün bunlardan en çok faydalanacak olanlar Teraziler, Kova ve İkizler burçlarıdır. Yay ve Aslanlar içinde faydalıdır.

Yine Terazi, Oğlak ve Koçlar ise fazla zorlanacak ama bekli de en güçlü payı alacak olanlardır ki, bunun altından kalkabilirler. )

Bu ayın tamamında zaten mevcut olan Satürn – Pluton kare açısı devam ediyor. 10 Aralık günü biraz sert olabilir ve taşmak için bardaklara son damla düşebilir. 

Aralığın ikinci haftasında; özellikle iletişimlerde zayıflık olur. Daha çok tutuculuk ve inatçılık havası eser. Bir konu üzerinde aynı noktada birleşmek fikir birliği sağlamak neredeyse imkânsız gibidir. Bir fikirde takılıp kalma ve çıkış yolu bulamama hali yaşanabilir. Maddecilik ve bencillik, her şeyi kendine yontma, ciddi anlaşmazlıklara ve çekişmelere yol açabilir. Bunlar arkadaşlıkları etkileyerek kopmalara veya en azından karşı tarafın ilişkinizi yeniden düşünmesine sebep olabilir.

23 – 27 Aralık arası; zor durumlar yaşatıcı, çıkmaz sokaklara daldırıcı etkiler var. Kritik durumlara işaret eder. Özgürlüğünüzü devam ettirmede güçlükler verir. Yaşam enerjisini düşürür. Kendimizdeki güçleri kullanarak ayakta kalma zamanıdır ki bunu başarabilen kendinin gizli yönlerini tanır. Zaten en iyisi de düşüncemizi bu yönde yoğunlaştırmaktır.  

Bu günlerde hayatınızdaki yetkili kişiler; patron, işveren, müdür, öğretmen, anne/ baba hatta aile büyükleriniz bilerek veya bilmeyerek sizi sinirlendirici olabilirler veya siz öyle algılayarak huzursuz olabilirsiniz.

Aralık ayının son haftasında; duygu içerikli, sevgi yönlü veya yakın ilişkilerde olumsuz durumlar, sorun oluşturabilecek gelişmeler olabilir. Sevgiliden soğuma, ilginizi zedeleyecek nedenler ortaya çıkarabilir. Sevdiğiniz kişinin şimdiye kadar hoş gelen halleri nedense size batmaya başlayabilir. Kendinizi bazı şeyleri yapmaya mecbur bırakılmış gibi hissederek kurtulmak isteyebilir, arkadaşlarınızdan rahatsızlık duymaya başlayabilirsiniz.

İyi bir haber ise, kendi sıkıntılarınızı anlayıp, fark edip bunları üzerinizden atmanıza yardım edebilir. Uygun bir şekilde dürüstçe sıkıntılarınızı dışa vurarak rahatlayabilirsiniz. Sizi rahatsız ettiği halde örtmeye çalıştığınız her ne var ise hodri meydan yaparak bu yükten kurtulabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiklerim ilk etapta Oğlaklar için ikinci sırada da  Koç ve Yengeçler için daha çok geçerlidir.   

 

URANÜS: Uranüs yine Balık burcunda ama uzun süren rotar halini bırakarak artık gözünü ileri derecelere dikiyor. Bu ay pek değil hiç ilerlemiyor ama sonraki aylar için umut var.

4 – 5 Aralık günlerinde hislerinizin dengesi bozulur, ayarı sağlamak zorlaşabilir. Önemli duygusal değişimler yaşanır. Büyük ama pek de gerçekleşmeyecek şeyleri arzular ve acele kavuşmak istersiniz. Belki olabilir ama olmaması daha mümkündür. Bunlar sizi düşünmeye iter ve bu günde gerçek duygularınızı keşfetmenize yardımcı olabilir.

Ani gelişen olaylar hislerinizi altüst edebilir. Duygu karmaşası içinde kalabilirsiniz. Bayan arkadaşlar, kişiler veya anne ile ilgili değişik bir durum yaşanabilir. Bir anda aşık olduğunuzu bile hissedebilirsiniz. Ama ne kadar gerçektir, bilinmez. Sürpriz ve beklenmedik bir küçük kaza da olabilir.

Balık, İkizler ve Başaklar dikkatli olmalılar. Boğa ve Yengeçler ise hoş ve süprizli durumlarla karşılaşabilirler. Heyecan verici, değişiklik yaratıcı ve duygusal bir deneyim yaşatıcı günler sayılabilir.

 

NEPTÜN: Kova burcunda kalıyor ve yerine durmaya yine kararlı. Sadece bir derece ilerliyor.

 

PLUTON: Oğlak burcundaki ve ilk girişteki yeri daim ve baki..

 

Sağlıcakla kalın, mutlu olun…

 

 

 
 
İstanbul - 30.11.2009
nurantuncel@yahoo.com
nurantuncel@gmail.com
http://sufizmveinsan.com